Blog - Lombardy w Krakowie i Skawinie

Od czego zależą kursy walut?

comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetlenia: 732

Odpowiedź na to pytanie jest zasadniczo prosta – waluty podlegają tym samym zasadom, którym podlegają wszystkie towary w obrocie, dostępne na rynku. Cena kursu zależy od popytu na daną walutę i jej podaży. Popyt to wartość, która określa zależność między ceną produktu a jego ilością. Potocznie popytem określa się tak zwaną wielkość popytu, czyli ilość dobra, jaką konsumenci chcą nabyć. Podaż określa ilość dóbr dostępnych na rynku. O ile jednak pojęcia popytu i podaży są dosyć oczywiste kiedy mowa o bardziej standardowych towarach, to w przypadku walut sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana. Jak rozumieć oddziaływanie popytu i podaży w przypadku pieniędzy? Jeżeli chcesz zrozumieć jaki proces stoi za matematyką zachodzącą podczas wymiany walut, zapraszamy do lektury tego artykułu.

Jak popyt i podaż wpływają na kursy walut?

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, kurs waluty zależy od popytu i podaży. To znaczy, że jeżeli danej waluty na rynku jest dużo – podaż jest duża – cena spada. Kiedy z kolei popyt jest duży, cena rośnie. Tylko kiedy popyt na daną walutę jest duży? Otóż wtedy, gdy podmioty gospodarcze chcą nabywać dobra w danej walucie. Jako podmioty gospodarcze w tym przypadku rozumiemy osoby prywatne, państwo i wszelkie formy działalności gospodarczej – firmy. Jeżeli zatem dane państwo eksportuje wiele dóbr i usług – wiele podmiotów jest zainteresowanych nabyciem tych dóbr w danej walucie – wiele podmiotów potrzebuje tej waluty – popyt na daną walutę jest wysoki.

Co z podażą danej waluty? Za nią odpowiedzialne są odpowiednie instytucje – banki centralne, które prowadzą politykę pieniężną państwa. Między innym emitują one pieniądz gotówkowy, a także ustalają stopy procentowe – od których to czynników zależna jest obecność pieniędzy w obiegu, czyli podaż waluty. Im wyższa podaż – tym tańszy pieniądz. Działania banków centralnych mające na celu zapobieżenie zbyt dużej podaży i spadkowi wartości waluty nazywamy działaniami stabilizacyjnymi.

Co jeszcze wpływa na kursy walut?

Chociaż popyt i podaż niewątpliwie są istotnym czynnikami wpływającymi na kursy walut, nie są czynnikami jedynymi. Codziennie na rynku walutowym tysiące operacji są dokonywane przez tysiące podmiotów prywatnych (albo raczej przez wykorzystywane przez nie roboty). Te specjalizujące się w takich operacjach firmy tym samym prowadzą krótkoterminowy handel walutą, który wpływa na kurs waluty w danej godzinie. Ze względu na ogromną ilość graczy na rynku tak naprawdę nie wiadomo, co wpływa na walutę z dnia na dzień. Z kolei na długoterminowy kurs waluty wpływają inwestycje innych państw, polityka wewnętrzna sprzyjająca tym inwestycjom, a także różne sytuacje faktyczne, które mogą obniżyć lub podnieść wartość waluty – na przykład wojna lub odkrycie złoża cennych surowców w danym kraju. Tak też Polska może starać się wzmocnić pozycję złotego poprzez otwieranie się na zagraniczne inwestycje i zapobieganie niekorzystnym dla waluty wydarzeniom.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło